Odkąd sięgam pamięcią sztuka zawsze miała dla mnie duże znaczenie. I choć niestety w moim rodzinnym domu niewiele się o niej mówiło pragnę, by moja córka miała z nią kontakt już od najmłodszych lat. Wraz z nauką córki sama czuję się zobowiązana do nadrobienia zaległości i przypomnienia sobie podstaw. Na początek postanowiłam skupić się na muzyce, której dzieci słuchają już od pierwszego dnia życia, a nawet niekiedy w życiu płodowym. Kolejnym etapem będzie malarstwo. Podążając tym tropem natknęłam się świeżo wydaną na książkę autorstwa Davida Hockney’a i Martina Gayforda pod tytułem: “Historia obrazów dla dzieci“.

Historia obrazów rozpoczęła się w jaskini i tymczasem kończy się na iPadzie. Kto wie, w jakim kierunku pójdzie?” David Hockney o “Historia obrazów dla dzieci”

Autorzy

David Hockney – jeden z najbardziej znanych i cenionych artystów naszych czasów. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, scenografią teatralną, fotografią i grafiką.

Martin Gayford – krytyk sztuki, felietonista, autor książek poświęconych m.in. twórczości wielkich artystów (Michała Anioła, van Gogha, Luciana Freuda).

Rose Blake – tworzy obrazy, ilustruje książki, zamieszcza prace w czasopismach i gazetach, pokazuje je w galeriach.

Historia obrazów dla dzieci

“Historia obrazów dla dzieci” to książka, która zabiera swoich czytelników w podróż po historii sztuki. Od pierwszych rysunków, które pojawiały się na ścianach jaskiń, przez klasyczne obrazy w ramach, aż po współczesne dzieła tworzone na ekranie komputerów i smartfonów. W książce autorzy – wybitny artysta i ceniony krytyk sztuki opowiadają o sztuce z niesamowicie porywającą prostotą i jasnością. Ilustracje autorstwa Rose Blake uzupełniają treści i wzbogacają książkę zachęcając młodych czytelników do zgłębiania wiedzy na temat dziejów sztuki. Książka oparta jest na słynnej książce, która otrzymała miano bestsellera: “Historia obrazów dla dorosłych”.

Książka ma piękna i bardzo interesującą szatę graficzną. Treści są jasne, łatwo przyswajalne i ciekawe. Dzieło podzielone zostało na rozdziały:

  • przemyślenia na temat obrazów,
  • stawianie kresek,
  • światło i cienie,
  • ciąg dalszy – przestrzeń,
  • lustra i odbicia,
  • malarstwo a fotografia,
  • ruchome obrazy,
  • historia toczy się dalej,
  • kalendarium ważnych dla sztuki wynalazków.

Jestem po uszy zakochana w lekturze “Historia obrazów dla dzieci”. Mam nadzieję, że tą miłością zarażę również moją córkę. Książka jest dopracowana pod każdym możliwym względem. Jedynym minusem jest zastosowanie w niej czcionki ozdobnej, z którą nie każde dziecko będzie w stanie sobie poradzić.

Podobny obraz

Comments are closed.