Za cztery miesiące Majka skończy roczek. Ten dzień będzie szczególnie ważny nie tylko dla naszej córki ale także dla nas samych – szczęśliwców, którym tego magicznego dnia dane było zostać jej rodzicami. Czas zatem rozpocząć wstępne przygotowania z okazji pierwszych urodzin…

Już będąc w ciąży miałam w głowie cichy plan jak wyglądać będą urodziny naszej Perełki. Termin wyznaczonego porodu wahał się między 6 a 9 grudnia. Liczyłam zatem na mikołajkowe dzieciątko. Motywem przewodnim imprezy urodzinowej miały być długie czerwone czapeczki z białymi pomponami z miniaturową panią mikołajową (Mają) w roli głównej, ale córka postanowiła mi spłatać figla i zastrajkowała. Pomimo tego, iż otrzymała wypowiedzenie umowy najmu (oksytocynę), nie miała najmniejszego zamiaru opuścić swojego lokum (mego brzucha). Majka przybyła na świat tuż przed świętami Bożego Narodzenia 21 grudnia 2017 roku poprzez cesarskie cięcie.

Wyprawienie urodzin zimą nie należy do łatwych zadań. Znacznie więcej możliwości daje oczywiście impreza urodzinowa obchodzona latem, wiosną lub nawet jesienią, gdy do wyboru mamy nie tylko wnętrza budynków, ale także przestrzeń na świeżym powietrzu, którą dzieci wprost ubóstwiają. Mimo to nie zniechęcam się. Dlaczego? Czas zimy, a zwłaszcza grudzień jest dla nas niezwykle ważny. To właśnie w tym magicznym miesiącu zaręczyliśmy się, wzięliśmy ślub i zostaliśmy rodzicami. Wierzę, że czar zimy, wspomnień i wydarzeń, jakie ze sobą niesie pozwolą wyprawić nam niezapomniane i wyjątkowe urodzinki Majki.

Rozpoczynając zatem organizację owego przyjęcia postanowiłam wyszczególnić siedem najstotniejszych kwestii, które wymagają największego skupienia:

1. Lista gości

Najważniejszym i pierwszym punktem jest sporządzenie listy gości. Bez względu na to, czy zdecydujemy się tylko na najbliższych członków rodziny, czy również na nieco dalszych krewnych, znajomych i przyjaciół, powinniśmy mieć na względzie przede wszystkim małego solenizanta. Warto zatem zaprosić osoby, z którymi dziecko ma dobry kontakt, by czuło się wśród nich swobodnie.

2. Czas i miejsce

Kolejnym punktem jest czas i miejsce urodzin. Zwykle pierwsze urodzinki obchodzi się w sam dzień narodzin, bądż w najbliższy weekend tuż po nich. Miejsce imprezy bez względu na to, czy odbędzie się w domu czy też kawiarni/restauracji, powinno być dostosowane do liczby gości, do panującej na zewnątrz pogody (zimą lokal powinien być ciepły i odpowiednio oświetlony), oraz obecności dzieci.

3. Zaproszenia

Istotnym dla mnie elementem są także zaproszenia. Gotowe, drukowane czy też własnoręcznie wykonane karteczki wbrew pozorom także mają znaczenie. Zainspirowana wspaniałymi dziełami handmade’owymi w sieci postanowiłam, iż spróbuję swych sił i stworzę je osobiście. Chciałabym, by prócz funkcji informacyjnej stanowiły także swego rodzaju pamiątkę.

4. Menu

W menu powinny zjawić się delikatne przekąski i ciasta, które będą nadawały się zarówno dla dorosłych gości jak również dla dzieci i rzecz jasna – dla solenizanta. Unikać zatem należy ciast na bazie alkoholu oraz pikantnych i ciężkostrawnych posiłków. Należy rozważyć także kwestię alkoholu na roczku. Osobiście jestem temu przeciwna, lecz zamierzam przystać na symboliczny kieliszek lekkiego wina w ramach toastu.

5. Dekoracje

Dekoracji urodzinowych dla dzieci jest co nie miara. Od drobnych gadżetów, takich jak tematyczne talerzyki, kubeczki z fantazyjnymi wzorami, serwetki z najrozmaitszymi motywami przez kolorowe banery, mniejsze i większe balony, dekoracyjne świeczki i sztućce, aż po girlandy, kule honeycomb i pompon. Mamy ogrom możliwości. Dajmy się więc ponieść fantazji i stwórzmy imprezę naszych marzeń. Tak! NASZYCH marzeń, bo już w kolejnych latach dziecko samo zacznie decydować o motywie przewodnim na swych urodzinach 😀

6. Atrakcje

Na żadnych urodzinach, a zwłaszcza na urodzinach dziecka nie może zabraknąć atrakcji. Mogą nimi być:
– tradycyjna wróżba roczniaka (książka – mądrość, kieliszek – rozrywkowe życie, różaniec – pobożność, pieniądze – bogactwo)
– galeria zdjęć (dwanaście fotografii z każdego miesiąca życia dziecka)
– plakat osiągnięć (waga i wzrost po urodzeniu i w dniu urodzin, nabyte umiejętności np. kosi-kosi, ilość ząbków, itd.)
– muzyka
– bańki mydlane
– zimne ognie
– kącik zabaw
– podziękowania dla gości (czekoladka, zdjęcie pamiątkowe)

7. Prezenty

Nie chciałabym zbytnio ingerować w to, co zaproszeni wręczą Majce w prezencie, lecz mam pewne obawy, że zasypią nas ogromem zabawek, które posłużą na chwilę oraz zajmą dużo miejsca. Mile widziane dla roczniaka są głównie zabawki edukacyjne oraz wszelkiego rodzaju książki i książeczki, które służyć będą malcowi przez kilka następnych lat.

Comments are closed.