Bloguję hobbystycznie już kilka lat i bardzo często zarówno w wiadomościach czy też podczas rozmów w cztery oczy dostaję wciąż jedno i to samo pytanie – jak założyć bloga, jak to ogarnąć? Dla wielu osób wydaje się być to sprawą niesamowicie skomplikowaną, ale w rzeczywistości to wcale nie takie trudne. Blogowanie to obszerny temat, nad którym można by się rozwodzić bez końca, lecz tym razem w kilku prostych punktach przedstawię na własnym przykładzie jak powstała moja internetowa przystań i wyjaśnię czym jest Brandprime.

Po pierwsze – pomysł

Żaden blog nie bierze się z niczego. Trzeba mieć pomysł, chęć dzielenia się czymś z ludźmi, jakąkolwiek koncepcję. Marzysz o blogu kulinarnym, urodowym, a może chcesz tworzyć poradnik? Możliwości jest nieskoczenie wiele, a ograniczeń teoretycznie zero. Sama w swoim rejestrze myśli, internetowym pamiętniku prowadzę miszmasz tematyczny i ma się dobrze już cztery lata. Jeśli wiesz, że chcesz poprowadzić swoją stronę, czas działać i po prostu zostać blogerem.

Platforma

Platforma to rzecz, którą tak na prawdę powinno wybrać się na starcie. Wśród najpopularniejszych wyróżnia się WordPress i Blogger (blogspot). Korzystałam trzy lata z Bloggera, ale wraz z wykupieniem domeny przeniosłam się na WordPress i nie da się ukryć, że różnice są ogromne. O wiele wygodniej pracuje mi się na obecnej platformie, jest tutaj dużo więcej motywów, funkcji i możliwości.

Nazwa bloga i zakup domeny

Jak już coś tworzyć, to wypadałoby robić to porządnie. Działałam przez długi czas na darmowych platformach, ale przyznam, że dopiero strona na własnej domenie dała mi totalną swobodę, więcej możliwości i pełną satysfakcję. Warto zatem zainwestować i tworzyć bloga niezależnego (zwłaszcza, że blogi na własnej domenie są bardziej chwytliwe i zwykle lepiej zarabiają).

Nazwa bloga to na pozór prościzna, ale nie do końca. Tutaj znów słaby ze mnie przykład, bo powinno się unikać nazw z polskimi znakami, ale cóż poradzę, że lubię iść pod wiatr 🙂 Jeśli już wiesz jak ma nazywać się Twój blog, czas na wykupienie domeny. Tylko spokojnie, nie panikuj. Już tłumaczę co to takiego. Domena to nic innego jak adres internetowy, pod którym będzie istnieć Twoja strona. Z polecenia znajomej blogerki skorzystałam z usług OVH, gdzie można wykupić domenę nawet za niecałe 10 zł (opłata roczna).

Hosting

Wiem, że podobnie jak domena tak i hosting wywołują u przyszłych blogerów przerażenie i dezorientację, ale niepotrzebnie. Sama bałam się tych pojęć przez co odkładałam ich wykupienie. Prędko zrozumiałam, że to był błąd. Pojęcie hostingu w najprostszej wersji przedstawia Poradnik Przedsiębiorcy :

Wszystkie strony internetowe działają ciągle, od rana do wieczora. Jeśli serwis www zostanie umieszczony na twoim komputerze domowym czy firmowym, gdyby został wyłączony na noc, nikt nie mógłby takiej strony zobaczyć. Dlatego właśnie wynajmuje się miejsce na komputerach, które pracują przez całą dobę, i tam umieszcza stronę internetową. Wówczas niezależnie od pory dnia czy nocy każdy może ją odwiedzić, przeglądać i swobodnie z niej korzystać. Taki komputer to serwer, a usługę, polegająca na udostępnianiu na nim miejsca i zasobów, określa się właśnie mianem hostingu.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-co-to-jest-hosting-i-jak-wybrac-wlasciwy

Tutaj również sugerując się radami zaprzyjaźnionych blogerek i opinii w sieci skorzystałam z usług firmy Brandprime. Od trzech lat strona działa bez przerwy, a cena usługi jest bardzo korzystna.

Wsparcie techniczne – Brandprime

Dla nowicjuszy i osób, których rozwinięta technologia przeraża, istnieje wybawienie – wsparcie techniczne. Korzystam z tego ułatwienia i uważam go za absolutny must have dla blogerów nieszczególnie zdolnych czy też nie lubiących się w sprawach czysto technicznych. Dzięki tej opcji nie trzeba grzebać w ustawieniach ryzykując, że coś popsujemy. Obsługa niemal o każdej porze dnia i nocy jest gotowa do realizacji naszych poleceń. Bezpiecznie, łatwo i profesjonalnie. Korzystam z tego wsparcia również od agencji Brandprime.

Determinacja, wena, cel

I na koniec najprostsza sprawa. Masz bloga, masz pomysł. Ostatnim krokiem jest pielęgnacja weny, pobudzanie kreatywności i działanie. Twórz, pisz i nie poddawaj się. Życzę Ci, by blogowanie przysporzyło Ci tyle samo frajdy co mnie. Powodzenia!


BrandPrime

BrandPrime to agencja interaktywna zajmująca się m.in. wsparciem i rozwojem stron internetowych, mediów społecznościowych, pozycjonowaniem i optymalizacją stron poprzez SEO i SEM, copywrithingiem, projektowaniem logo, itd. Współpracuję z tą agencją od kilku lat i śmiało powiem, że dzięki Brandprime wiem, że mój blog jest bezpieczny, że zawsze mogę liczyć na pomoc techniczną z ich strony, a nawet o porady w kwestii ulepszenia bloga. Warto jest zapoznać się z ich ofertą jeśli planujesz zostać blogerem, lub potrzebujesz np. firmowej strony internetowej.

Write A Comment