Biel zazwyczaj kojarzona jest z czystością, dobrocią, niewinnością, światłem, doskonałością, a nawet niekiedy ze świętością. Kolor ten jest lekki, świeży i uniwersalny. Nic dziwnego więc, iż miliony ludzi z całego świata zwariowało na punkcie stylu skandynawskiego, którego motywem przewodnim jest właśnie biała barwa.

Cechy charakterystyczne stylu skandynawskiego:

biel, biel i raz jeszcze biel
Bazą wnętrza urządzonego w stylu skandynawskim bez wątpienia musi być biel. Ściany, podłogi, a nawet meble utrzymane w jasnej kolorystyce sprawią, iż pomieszczenie zawsze będzie jasne i kllimatyczne. Dopiero przy wyborze akcentów, drobnych dodatkow warto skupić się na wprowadzeniu dodatkowych barw.

dary natury
Wystrój skandynawski cechuje się elementami natury takimi jak drewno, kamienie, wiklina, i inne. Tanio, minimalistycznie, a zarazem gustownie możemy się urządzić wykorzystując to, co oferuje nam sama matka Natura. Bardzo charakterystyczne dla tego stylu jest także wykorzystywanie naturalnych tkanin jak len, bawełna, a nawet juta.

minimalizm
Cechą niezwykle istotną dla stylu skandynawskiego jest umiar i prostota. Ważne jest, by nie przesadzić z ilością mebli, firanami, czy półkami ściennymi, które mogą zaburzyć całą aranżację.

od antyku, aż po współczesność
Styl skandynawki wbrew pozorom umożliwia nam łączenie ze sobą wielu stylów jednocześnie. Nie ma żadnych przeszkód, by wykorzystać starocie po dziadkach. Świetną opcją na urozmaicenie wnętrza jest zestawienie starego z nowym. Na przykład: przy klasycznym stoliku ustaw dwa fotele – jeden w stylu retro, oraz drugi totalnie nowoczesny. Taka aranżacja z pewnością doda oryginalności i klimatu w mieszkaniu.

INSPIRACJE

ściany i podłoga
Ściany bez wątpienia powinny posiadać biały kolor. Podłoga, koniecznie wykonana z drewna (parkiet, panele) również powinna być zachowana w jasnych barwach jak biel bądź dowolny odcień szarości.


meble
Meble należy podzielić w zależności od ich rodzaju. Szafy, komody, półki powinny razem ze ścianami stanowić bazę, zatem powinny być w kolorze białym.  Im prostsze meble tym bardziej będą odpowiadać stylowi skandynawskiemu i pozwolą na większe możliwości przy doborze dodatków. Fotele, stoliki dekoracyjne zaś możemy wybierać w rozmaitych kolorach tak, by nadać wnętrzu koloru.

Zdjęcie produktu Fotel bujany Rafon - popielaty.Zdjęcie produktu Fotel wypoczynkowy Rafis - niebieski.

Zdjęcie produktu Industrialna ława Lisa - beton.

Zdjęcie produktu Skandynawska ława ze schowkiem Etta - biała.

dekoracje i dodatki

Tutaj mamy totalnie wolną rękę. Możemy ponieść się fantazji i wybrać dosłownie to, na co mamy ochotę. Musimy jednak mieć na uwadze minimalizm i kilka zasad. Okna powinny być możliwie jak najbardziej odsłonięte. Nie są wskazane wszelkiego typu firany, zasłony czy nawet rolety. Jeśli jednak się na nie zdecydujemy, należy wybrać lekkie, cienkie i jasne tkaniny. Parapety ozdobione mogą być kwiatami, latarenkami bądź świecznikami. Zasada jest prosta – im mniej rzeczy znajduje się w okolicy okna tym jaśniejsze będzie nasze pomieszczenie. Typowe dla tego tylu są również dywany i niewielkie stoliczki kawowe. Shaggy, imitujące sierść zwierząt czy klasyczne wzorzyste dywaniki – możemy wybierać wedle własnego widzimisię. Lustra są klasykiem w każdym stylu. Dzięki nim możemy dodatkowo rozświetlić pomieszczenie oraz optycznie je zwiększyć. Warto jest obrać sobie jeden lub dwa kolory, które będą motywem przewodnim, który pokieruje nas przy zakupach dodatków.

ARANŻACJE

Comments are closed.