Srebrnych sztućców nie należy myć w zmywarce. Dowiedz się, jak je czyścić i jak o nie dbać, by służyły nam latami i prezentowały się ekskluzywnie.

Srebrne sztućce to wyjątkowo elegancki dodatek do stołowej zastawy. Większość z nas ze srebrnego kompletu sztućców korzysta wyłącznie podczas uroczystych obiadów, niektórzy jednak sięgają po nie na co dzień. Srebrne sztućce to również częsty wybór alergików – srebro nie uczula, a jego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne redukują stany zapalne w organizmie, o ile sztućcami ze srebra jemy codziennie. Aby jednak prezentowały się one odpowiednio i nie traciły swoich wyjątkowych właściwości, należy je we właściwy sposób czyścić i odpowiednio pielęgnować.

Jak czyścić srebrne sztućce, a jak tego nie robić?

Sztućce srebrne wymagają szczególnego traktowania – przede wszystkim nie można ich myć w zmywarce. Podczas ręcznego mycia należy zrezygnować z szorstkich gąbek i zmywaków oraz detergentów z granulkami. Sprawdzą się za to miękka gąbka i delikatny płyn do mycia naczyń – najlepiej srebrne sztućce myć w misce z wodą z dodatkiem takiego płynu. Po umyciu należy je dokładnie osuszyć, używając miękkiej flanelowej lub bawełnianej ściereczki.

Mimo stosowania się do powyższych zasad może się zdarzyć, że na sztućcach ze srebra pojawi się patyna i nieestetyczne zacieki. Wówczas możemy wyczyścić specjalnym preparatem do czyszczenia srebra lub jednym z domowych sposobów:

  • garnek z szerokim dnem wykładamy folią aluminiową, zalewamy 1 litrem ciepłej wody i dodajemy 1 łyżkę sody oczyszczonej; sztućce umieszczamy w takim roztworze na 30-60 minut, po czym wyjmujemy i dokładnie wycieramy
  • kąpiel sztućców w roztworze 1 litra bardzo ciepłej wody, 1 łyżki sody oczyszczonej i 2 łyżek octu
  • czyszczenie sztućców pastą z wody i mąki ziemniaczanej

Nie polecamy natomiast polerowania srebrnych sztućców pastą do zębów oraz pastą z sody oczyszczonej – może to przyczynić się do powstania drobnych zarysowań. Pamiętajmy również, że srebro pod wpływem działania promieni słonecznych utlenia się i czernieje – srebrne sztućce należy więc przechowywać w suchym i zaciemnionym miejscu, najlepiej w specjalnej szkatułce lub walizce na sztućce.

Write A Comment