Kamienie naturalne budzą zachwyt swoim wyglądem. Ich kolory i struktura sprawiają, że są bardzo dekoracyjne i pięknie się prezentują. Jednak to nie jedyne powody, dla których tak wiele osób nosi robioną z nich biżuterię lub używa ich w formie oryginalnej dekoracji. Bransoletki, naszyjniki oraz inne wyroby z dodatkiem kamieni naturalnych to obecnie niezwykle popularne ozdoby. Sięgamy po nie tak chętnie zarówno ze względu na ich unikalny charakter, jak i szczególną moc minerałów. Naturalne kamienie mogą mieć wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Na czym polegają niezwykłe właściwości minerałów? Jak wybrać kamienie dopasowane do naszych potrzeb oraz gdzie kupić te najlepszej jakości? Podpowiadamy!

Rodzaje kamieni naturalnych

Kamienie naturalne to wytwór samej Matki Natury. Różnią się one między sobą kolorami, formą, a także przypisywanymi im mocami i właściwościami. Istnieje też podział kamieni naturalnych ze względu na częstotliwość ich występowania oraz stopień twardości.

Kamienie szlachetne

Są one stosunkowo rzadko spotykane w naturze. Tym samym są uznawane za niezwykle cenne. Wyróżniają je niesamowita trwałość i wyjątkowa twardość, przez co są dość trudne w obróbce. Zachwycają też pięknem i niepowtarzalnością.

Należą do nich między innymi:

 • szmaragd – kamień energetyczny oraz symbol płodności;
 • diament – symbol miłości, wierności oraz mądrości;
 • szafir – gwarantuje stałość uczuć;
 • rubin – kamień energetyczny, a także symbol płomiennego uczucia.

Kamienie półszlachetne

Zachwycają swoją formą i kolorem. Są znacznie częściej spotykane. Cechuje je miękkość oraz niższa trwałość.

Zaliczają się do nich na przykład:

 • kryształ górski – oczyszcza i przywraca równowagę psychofizyczną;
 • jaspis – przywraca pewność siebie;
 • onyks – stoi na straży jasności umysłu i buduje odwagę;
 • ametyst – oznacza bezpieczeństwo i harmonię.

Moc kamieni i kryształów

Na czym właściwie polega dobroczynne działanie kamieni i kryształów? Już od zarania dziejów przypisywano im magiczne moce. Posługiwali się nimi głównie czarodzieje, alchemicy i uzdrowiciele, do których udawano się po pomoc i poradę. Wykorzystywali je, aby przyciągnąć pozytywną energię, oczyścić umysł, przywrócić ciału równowagę, a nawet po to, by odpędzić choroby.

Dzisiaj wiara w niezwykłe właściwości minerałów nie traci na aktualności. Jednym z dowodów na to jest utrzymujący się od dłuższego czasu trend na wyroby z kamieni naturalnych.

Właściwości kamieni naturalnych

W jaki sposób kamienie mogą nam pomóc? Podobnie jak przed wiekami, wierzymy w ich niezwykłe właściwości. Istnieje przekonanie, iż pochłaniają one złą energię. Dzięki temu możemy poczuć się lepiej. Kryształy mogą też przynosić spokój, szczęście i radość, emanując pozytywną aurą.

Istnieją również kamienie, które redukują napięcia i działając kojąco zarówno na mięśnie, jak i układ nerwowy, poprzez wydzielane przez siebie ciepło. Inne minerały pomagają też nam w skupieniu i wpływają pozytywnie na nasze emocje.

Moc kamieni naturalnych to nie tylko kwestia wiary. To także fakt naukowy. Dowodzi tego chociażby niezwykłe znalezisko z 2014 roku, jakim jest kamień z Roswell w Nowym Meksyku. Liczne testy ujawniły, że wytwarza on bardzo silne pole elektromagnetyczne. Ponadto działa uspokajająco oraz dodaje pozytywnej energii i chęci do działania.

Chcąc lepiej poznać to zjawisko, wystarczy wybrać swój własny kamień naturalny i nosić go ze sobą, bacznie obserwując zmiany samopoczucia lub stanu zdrowia.

Znaczenie kamieni naturalnych

Kamienie naturalnie wpływają nie tylko na nasze samopoczucie czy zdrowie. Przypisuje się im także określoną symbolikę. Oto kilka przykładów.

 • Ametyst – oznacza uduchowienie. Chroni naszą duszę i ciało przed wszystkim, co złe, toksyczne i niebezpieczne.
 • Kamień księżycowy – stanowi symbol płodności. Uważa się go też za najważniejszy kobiecy kamień, odpowiadający za poziom energii jin oraz atrakcyjność kobiet w oczach płci przeciwnej.
 • Onyks – określa się go jako kamień równowagi psychicznej. Kryształ górski – bywa też nazywany „solą ziemi”. Oznacza czystość i szlachetność.
 • Jadeit – popularny w kulturze Majów i chińskiej. Symbolizuje władzę oraz siłę.

Jak korzystać z niezwykłej mocy kamieni?

Najpierw musimy wybrać odpowiedni kamień. Najlepiej dokonać zakupu w sklepie ezoterycznym. Bogaty wybór kamieni oraz biżuterii z kamieniami znajdziesz w sklepie ezoterycznym Fraida. 

Gdy już dokonamy wyboru kamienia, aby odczuć jego moc, przed pierwszym użyciem należy umyć go pod strumieniem zimnej wody. Następnie pozostawiamy minerał, aby wysechł. Kamienie możemy nosić przy sobie. Wtedy ich moc będzie uwalniała się stopniowo, a my będziemy czerpać z niej korzyści również w czasie wypoczynku. Minerały możemy wykorzystać też do prostych zabiegów leczniczych. Robimy to przykładając kamień do chorego miejsca.

Jak wybrać właściwy kamień?

W tej kwestii istnieje kilka szkół. Pierwsza z nich mówi, że przy wyborze należy kierować się podszeptami intuicji. Inna metoda to wybór kamieni odpowiadających naszemu znakowi zodiaku. Każdemu z nich są przypisane minerały o konkretnych właściwościach.

Trzecia szkoła radzi, by dobierać kamienie względem potrzeb zdrowotnych. Istnieje też pogląd, by rozpocząć swoją „przyjaźń” z kamieniami szlachetnymi od zakupu kryształu górskiego. Kamień ten uporządkuje nasze myśli. Sprawi, że niemal natychmiast poczujemy się pełni sił i dobrej energii.

Kamienie naturalne a znaki zodiaku

Wybór kamienia względem znaku zodiakalnego to popularna metoda. Czy słuszna? Jak najbardziej. Istnieje przekonanie, że energia kamieni jest lepiej wyczuwalna przez osoby urodzone w konkretnych miesiącach. Poszczególnym znakom zodiaku odpowiadają następujące kamienie:

 • Baran – jaspis, granat;
 • Byk – kwarc różowy;
 • Bliźnięta – cytryn, tygrysie oko;
 • Rak – awenturyn, perła;
 • Lew – kryształ górski;
 • Panna – agat, sodalit;
 • Waga – opal, lapis-lazuli;
 • Skorpion – karneol, malachit;
 • Strzelec – turkus, chalcedon;
 • Koziorożec – hematyt, onyks;
 • Wodnik – akwamaryn, ametyst;
 • Ryby – ametyst, fluoryt.

Kamienie wspierające powrót do zdrowia

Wymieniając cudowne właściwości kamieni naturalnych nie sposób pominąć ich wpływu na nasze zdrowie. Już od wieków wykorzystywano je w medycynie, jako narzędzie wspierające leczenie i nasz powrót do zdrowia. Wybrany kamień przykładano do chorego miejsca. Jego energia miała za zadanie wspomóc proces leczenia

Dzisiaj zwolennicy medycyny i leczenia naturalnego, również sięgają po ten sposób. Inna znana i stosowana metoda z użyciem kamieni naturalnych – a ściślej mówiąc kryształów – to tzw. gemmoterapia. W trakcie zabiegu kryształy oddziałują na poszczególne centra energetyczne oraz różne części naszego ciała. Usprawniają tym samym przepływ energii. Pomagają odzyskać równowagę psychiczną, duchową i emocjonalną.

Write A Comment