Maja od dzieciństwa fascynuje się przyrodą i książeczkami. Seria Młodzi przyrodnicy z wydawnictwa Wilga to jedne z naszych ulubionych lektur, do których regularnie wracamy. Małe, pełne kolorów i ciekawostek, cieszą oko i edukują. Przygodę z tymi książeczkami rozpoczęłyśmy zeszłego lata. Owady i inne małe zwierzęta, ułatwiły nam obserwacje i rozpoznanie małych stworzeń, które latem są wszechobecne i wzbudzają ciekawość maluchów.

Tym razem do naszej biblioteczki dołączyły Ślady zwierząt i Pod wodą. Czy okazały się równie ciekawe?

młodzi przyrodnicy

Pod wodą

Książka w odróżnieniu od pozycji z owadami nie jest zbiorem ciekawostek, a opowiadaniem. Choć czytanka dotyczy wszelkich podwodnych zwierząt tekst autorstwa Patrycji Zarawskiej skupia się głównie na losach dzieci bobrów: Borku i Berce. Mimo to wraz z ich przemieszczaniem się poznajemy wiele innych okazów, m.in. takich jak: żaba, ropucha, traszka, płotka, zaskroniec, wydra, topik, rak, czernica, pijawka i węgorz.

Pod wodą zawiera bardzo dużo ilustracji, które oddają rzeczywisty wygląd zwierząt i roślin. Ilustratorka Marta Kitka zadbała o głębokie, bogate kolory, które są po prostu przepiękne.

Ślady zwierząt

Ilustracje, które wykonał Piotr Brydak są przepiękne. Wspaniale oddają rzeczywisty obraz zwierząt, lasu. Brakowało tylko dźwięków (szumu drzew, świergotu ptaków) oraz żywicznego zapachu drzew, byśmy mogły w pełni przenieść się do cudownego świata. Kolorowe obrazy skupiają uwagę młodego czytelnika, a ciekawy tekst Zarawskiej rozwija wyobraźnię i edukuje.

Ślady zwierząt podobnie jak Pod wodą jest opowiadaniem, który za sprawą przygód wiewiórki Skwirki pomaga zauważyć i rozpoznać ślady, jakie pozostawiają po sobie rozmaite zwierzęta.

Zdaniem Majki

Kiedy zapytałam Majkę, co sądzi o powyższych książeczkach odpowiedziała, że są cudowne. Przyznam szczerze, że nie jestem w stanie zliczyć ile razy czytałyśmy każdą z nich. Czytanki z serii Młodzi przyrodnicy to lektury idealne na wieczorne czytanki tuż przed snem, na spacer, jako pomoc w poznawaniu darów natury oraz na każdą inną porę.

Mimo, że lektury są bogate w liczne ciekawostki mają odpowiednią ilość tekstu, która nie znuży dziecka. O cierpliwość i skupienie u trzylatki niełatwo, a jednak przy czytaniu powyższych tytułów grzecznie siedzi, słucha i od czasu do czasu zadaje pytania.

Z pewnością zainwestujemy w pozostałe książeczki z tej serii. Pozostaje mi podsumować recenzję jednym słowem – POLECAM!

W serii pojawiły się również:

 • Dzieci zwierząt
 • Dinozaury
 • Pory roku
 • Wybrzeże
 • Leśne stworzenia
 • W stawie
 • Kwiaty
 • Dzień i noc
 • Co w trawie piszczy
 • Ptaki

1 Comment

 1. Na pewno zagłębie się w temacie. Polecisz może jakąś książkę gdzie można więcej przeczytać na temat wychowania dzieci?

Write A Comment