Odkąd w wieku piętnastu lat odkryłam twórczość Margit Sandemo i rozkochałam się w jej “Sadze o Ludziach Lodu” temat legend i mitów słowiańskich na dobre zagościł w mym sercu. Nie mogłam zatem przejść obojętnie obok najnowszej odsłony “Szczurołapa”, jakie ukazało wydawnictwo Rebis…

Według krążącej legendy w 1284 roku niemieckie miasto Hameln nawiedziła plaga szczurów. Wynajęty przez tamtejszych mieszkańców szczurołap za pomocą muzyki płynącej z jego czarodziejskiego fletu wywabił szczury, które następnie utopiły się w Wezerze. Gdy nieoczekiwanie po jego wykonanej pracy i dotrzymanego słowa odmówiono mu obiecanej zapłaty za pozbycie się gryzoni, ten w akcie zemsty wyprowadził w nieznane wszystkie dzieci z Hameln. Wśród racjonalnych tłumaczeń historii legendy jest hipoteza związana z epidemią dżumy. Nieopodal Hameln odkryto masowy grób z połowy XIV wieku zawierający kilkaset szkieletów dzieci.

Odkąd jestem pełnoetatową mamą moje obcowanie z literaturą jest nieco rzadsze niż przed wkroczeniem w świat macierzyństwa. Głównie z tego względu staram się coraz częściej sięgać po lżejsze dzieła, które zapewniają rozrywkę na jeden wieczór. Gdy tylko ujrzałam zapowiedź wydawnictwa Rebis: “Szczurołap”, od razu poczułam chęć posiadania tejże powieści. Tym bardziej, że przedstawiona ona została w formie komiksu. Idealny sposób na relaks i… Powrót do dzieciństwa. Poręczna książka w formacie zeszytowym licząca sto czterdzieści cztery strony idealnie nadaje się na chwilę wieczornego relaksu, wakacje czy jak w moim przypadku – na przerwę podczas spaceru po miejskim parku.

Moją uwagę szczególnie przykuli autorzy dzieła, wśród którego pierwszy jest mi bardzo znany:

Jay Asher – mieszkaniec Kalifornii, urodzony w 1975 roku, autor debiutanckiej powieści “13 powodów”, która dotarła na szczyt listy “New York Timesa” i stała się międzynarodowym bestselerem, a Netflix na jej podstawie nakręcił niesamowity serial, który również cieszy się ogromną popularnością. Ahser ma na swoim koncie także powieść “Ty, ja i fejs”, napisaną wraz z Carolyn Mackler i “Światła” – który podobnie trafił na listę bestsellerów.

Jessica Freeburg – autorka powieści paranormalnych oraz publikacji z dziedziny literatury faktu, których tematem są straszne legendy oraz mroczne dzieje. Jest założycielką Ghost Stories Ink – grupy pisarzy, rysowników i filmowców.

Jeff Stokely – współtwórca i rysownik nominowanej do Nagrody Przemysłu Komiksowego imienia Willa Eisnera serii komiksów “The Spire”. Jest również rysownikiem znanej serii “Six-Gun Gorilla”, Jim Henson’s The Storyteller: Witches oraz The Reason for Dragons.

“Szczurołap” opowiada historię mieszkanki małego miasteczka położonego pośrodku gęstego i mrocznego lasu. Dziewczyna o imieniu Magdalena, była publicznym popychadłem ze względu na jej niepełnosprawność – głuchotę.

Bohaterka pokrzywdzona przez ciężkie życie posiada dar wymyślania opowieści i skrycie marzy o równie bajecznej jak jej opowieści miłości. Oczarowana nieznajomym, który przybywa z misją wypędzenia gryzoni, zakochuje się w nim i z biegiem czasu odkrywa jego mroczną stronę.

Wyjątkowe trio artystów stworzyło niezwykłą opowieść graficzną o samotności, miłości i zemście. Przemyślane dialogi i akcja wprowadzają czytelnika w zamierzchłe czasy, zaś żywe, dynamiczne i realistyczne ilustracje Stokely’ego oddają prawdziwe emocje, które wzbudzają zachwyt, przerażenie i łzy.

Z ogromną fascynacją pochłonęłam opowieść w zaledwie pół godziny. Jak cudownie było wrócić do komiksów! Cóż mogę dodać… Jestem głodna kolejnych dzieł tego zespołu. Polecam serdecznie!

Post napisany we współpracy z:

Znalezione obrazy dla zapytania rebis

9 komentarzy

  1. Patrycja

    Pierwszy raz widzę wydanie książki w taki sposób 🙂 Bardzo mi się spodobał wygląd i napewno przeczytam 🙂

  2. Adrianna

    Książka wygląda na ciekawą. Okładka wygląda rewelacyjnie. Nie spodziewałabym się, że w środku znajduje się komiks. Ciekawa odmiana.

  3. kiedyś czytałam sporo komiksów. teraz jedynie do czego mogłabym powrócić to do WITCH 😀
    a tej pozycji nie znam, ale sama opowieść brzmi super, więc bym się pokusiła.

  4. Jestem ostatnio fanką thrillerów, nie przepadam także za bardzo za komiksami i legendami, więc to chyba kiepska pozycja dla mnie – niemniej, ciekawa.

  5. Bardzo ładne ilustracje, jednak mimo wszystko ja nie lubię czytać komiksów.

  6. Szkoda ze nie mam czasu na żadną książkę 🙁 zdecydowanie bym po nią sięgnęła

  7. ładna kreska, ciekawe podejście do klasyki dziecięcej. Uwielbiam komiksy i myślę, że taki też chciałabym mieć w kolekcji

  8. Jowita Michałowska

    Bardzo mnie zachęciłaś do sięgnięcia po tę książkę, zdjęcia super ^^

  9. Myślałem, że jak pisałaś o “Sadze ludzi lodu” to to będzie książka, a nie komiks. Z drugiej strony jesteś pewna, że Pied Piper to słowiańska legenda? Nawet w Anglii ją dobrze znają…