Gdy tylko ujrzałam zapowiedź tej książki głośno powiedziałam: “Muszę ją mieć!”. Cudowna, krwistoczerwona okładka, stylowe grafiki totalnie w moim guście, no i ta tematyka! “Baba Jaga radzi” autorstwa Taisi Kitaiskaji idealnie wpasowała się w moje zainteresowania.

Baba Jaga radzi

Taisia Kitaiskaia urodziła się w Rosji, zaś wychowała w Ameryce. Jest autorką książki pod tytułem: “Literary Writers: A celebration od Magical Women Writers”, z ilustracjami autorstwa Katy Horan. Zasłynęła zbiorami poezji. Baba Jaga mieszka w głębi nieprzebytej, zdradliwej kniei, natomiast Taisia – w Austin, w Teksasie.

Książka wydana została w 2017 roku. Jej tytuł brzmi: “Ask BabaYaga: Otherwordly Advice for Everyday Troubles”. Jej spolszczona wersja zaś trafiła na Polski rynek przez wydawnictwo Rebis w roku 2018 pod redakcją Anety Bujno.

Jak sugeruje podtytuł, lektura jest zbiorem nieziemskich porad na codzienne troski. Dobrze zaplanowany rozkład treści jest bardzo przyjemny dla czytelnika. Książkę rozpoczyna kilka recenzji od autorów i blogerów. Za notką od autorki i słowem od redaktora umiejscowiony został spis treści. Podzielony on został na poszczególne części: kociołki miłości, wróżenie z kości i ścieżkę przez las. Treść jest przeplatana pięknymi, fantazyjnymi grafikami, które są niesamowicie klimatyczne i poruszające wyobraźnię. Każda z nich została zachowana w zaledwie 3 barwach: białej, czarnej i czerwonej. Ich autorem jest Brenna Thummler.

Książka dodatkowo wyposażona została w pakiet pięciu kart z krótkimi poradami Baby Jagi. Ulubieńcem wśród nich została karta z poradą brzmiącą: “Czasem zaufanie ma mniejsze szczęki niż pożądanie.” Ten sam napis miałam w ciasteczku z wróżbą, jaką otrzymałam wraz z egzemplarzem.

Książka zachwyca od pierwszej aż po ostatnią stronę. Rady Baby Jagi pomimo tego, iż ograniczają się do kilku zdań, są bardzo głębokie. Niosą bardzo głębokie przesłanie, które można interpretować według własnego zdania. Dzięki temu czytając rady jakie Baba Jaga udziela poszczególnym ludziom, możemy sami wyciągać odpowiednie wskazówki dla siebie.

Książka bez wahania otrzymała miejsce na VIP’owskiej pólce w mojej domowej biblioteczce. Polecam serdecznie!

Comments are closed.